Knihy

HISTÓRIA

Gutenberg a kníhtlač

Image and video hosting by TinyPic Život Johana Gutenberga a jeho vynález, ktorý zmenil svet.
Image and video hosting by TinyPic Johann Gutenberg sa narodil v meste Mainz okolo roku 1394 až 1399 ako syn kupca Friela Gensfleischa zur Laden.

 


Vyučil sa za zlatníka a roku 1420 sa odsťahoval s rodičmi do Francúzska a od roku 1434 pôsobil v Strasburgu, kde sa zaoberal výrobou zrkadiel a kníhtlačiarstvom.

Gutenbergov hlavný vynález nebola kníhtlač, ale spôsob tlač pomocou nej. Knihy sa tlačili už predtým, avšak iba celé strany a nie jednotlivé písmená. Gutenberg prišiel s myšlienkou zostaviť stranu z jednotlivých písmen, ktoré potom mohol vymieňať a tak tlač podstatne zjednodušil, urýchlil a čo bolo hlavné, znížil finančné náklady. Znamenalo to obrovský nárast tlače kompletných kníh, pretože dovtedy sa tlačili iba určité časti. V konečnom dôsledku spôsobil v Európe informačnú explóziu, čím zvýšil vzdelanosť a zveľadil kultúru.

Image and video hosting by TinyPicV roku 1455 začal Gutenberg hromadnú tlač Biblie, ktorá sa takto na svete po prvýkrát objavila vo väčšom množstve. Gutenberg sa však dostal do problémov a jeho finančné problémy ho doviedli až k zhabaniu strojov. Zomrel v roku 1468.

Image and video hosting by TinyPic
Žádné komentáře
 
copyright © Knihy 2007